Vetenskapsteoritenta VT16

2015VT - 2015-04-24. Max: 24p. Godkänt: 16p (70%).

1. Hur kan du veta att det var grannen som luftade däcken på din cykel i natt? Hon nekar, det finns inga vittnen eller fingeravtryck och ingen övervakningskamera har dokumenterat händelsen. (2p)

Det kan du inte veta. Enligt solipsismen existerar objekt endast i betraktarens ögon. Faller trädet i skogen om ingen ser det? Luftade grannen däcken om ingen såg det? [detta påstående kan ej vara ett svar till frågan, Solipsismen ifråga sätter händelsers existens i frånvaro av en betraktare. Vi "vet" att däcken luftades!. men låter det stå kvar som en påminnelse]

om händelsen ej observerades eller lämnade spår som utan tvekan bekräftar/styrker att grannen utförde handlingen kan jag ej veta.


2. Idag utgår vetenskapliga studier från ett paradigm som innefattar ett högt människovärde och avancerad medicinsk teknik. Vad skulle kunna ändra på detta paradigm? (2p)
Om ex åsikter och värderingar ändrades till att människor inte är lika i värde. DÅ skulle det bli paradigmskifte och synsättet gå från att behandling ska finnas tillgänglig för alla till att behandling endast ska finnas tillgägnlig för ett fåtal.



3. Varför kan man inte vetenskapligt studera om det är rätt eller fel att döda? (2p)
Eftersom det inte går att motbevisa ett sådant påstående. Det är metafysik - vi kan inte sätta upp en experimentel lstudie för att svar på frågan och vi kan inte motbevisa någor av påståendena. rätt och fel är subjektiva värderingar som inte kan testas.


4. I en studie från litteraturvetenskapliga institutionen har Astrid Lindgrens betydelse på nutida barnkultur studerats. HUR skulle denna studie kunna användas för att förbättra kulturutbudet för barn i Göteborgs kommun? (2p)

litteraturvetenskapliga studier är idografiska och har således inte som mål att generaliseras, därför kan man inte använda en sådan studie för att 'förbättra' kulturutbudet för bar.
Sådana studier fokuserar på en enskildhet , och kan därför ej generaliseras eller appliceras på något annat en det som studerats.


5. Långvarig stress kan ge upphov till tandpressning och käkledsbesvär. Ange de beroende och oberoende variablerna. (2p)
Oberoende: långvarig stress
Beroende: tandpressning och käkledsbesvär


6. Alla håller inte med om det som Karl Popper förespråkar. Vad kan invändas mot användandet av den sk nollhypotesen H0? (2p)
Att det är enklare att visa att det finns en likhet än en skillnad.
Även att en bekräftad/förkastad nollhypotes endast säger något om den specifikt studera gruppen, inte allmänt om andra grupper eller ex andra år.


7. Erfarenhetsmässigt har du observerat att din chef kommit före dig itll jobbet hela förra månaden, hela förra veckan och hela innevarande vekca. VIlken erfarenhetsmässig slutsats kan man dra av detta? (2p)
Chefen kommer till jobbet före mig varje dag. Detta att få fram en regel kallas Induktion.


8. SBU har funnit att alla publicerade vetenskapliga studier hittills pekar mot att ett frekvent sackarosintag ökar risken att få karies. Resonera kring dels hur pass sant påståendet kan anses vara, dels vilket bevisvärde det har. (2p)
Många studier som pekat mot samma sak behöver inte nödvändigtvis betyda attt något är "sant" eller "bevisat" . Även falsifiering är av tyngd, ex kan en person fortfarande ha högt sackarosintag utan att nödvändigtvis få karies.
Bevisvärdet är med det sagt högt, då alla studierna pekar på sambandet frekvent sackarosintag --> ökad risk för karies. Många bekräftelser höjer bevisvärdet.


9. I artikeln Tandvårdens etiska dilemman av Claes Reit et al. 2008 anges 4 etiska principer: respekten för autonomi, godhetsprincipen, icke-skada-principen samt principen om rättvisa. Förklara kort innebörden av dessa 4 begrepp. (4p)
  1. Respekten för autonomi (respekt för individens egna beslutsfattande kompetens)
  2. Godhetsprincipen – ”göra gott” (att balansera nytta mot risk och kostnad – förebygga eller minska skada samt främja det goda)
  3. Icke-skada-principen – ”inte skada” (att undvika att orsaka skada)
  4. Principen om rättvisa (att fördela nytta, resurser och kostnader rättvist): hälso- och sjukvårdens resurser ska fördelas med hänsyn till behovet av vård. Patienter med de största medicinska behoven och de bästa förutsättningarna att dra nytta av behandlingen ska prioriteras. Det innebär också att alla människor med lika behov ska behandlas lika oberoende av kön, ålder, etnicitet, religion och socioekonomisk ställning.


10. Du antar att för mycket Tv-tittande orsakar tandlossning. Du avser nu testa detta i en studie. Ange din hypotes, studiens syfte samt vilken frågeställning du har. (3p)
Hypotes: för mycket TV-tittande orsakar tandlossning
Syfte: syftet med studien är att studera sambandet mellan TV-tittande och tandlossning.
Frågesätllning: orsakar för mycket TV-tittande tandlossning?


11. Du slås nu av att tandlossning kanske beror på något annat än TV-tittande. VIlken frågeställning ska du då besvara? (1p)
Följande svar fick endast 0,5p:
Var beror tandlossning pga.?
Alternativa hypotesen? försöker identifiera något ospecifikt



2013VT – 2013-05-24. OCH 2013HT – 2013-12-13. Godkänt: 70% av maxpoängen.

1. En patolog bedömer histologiska preparat av vävnadsprover som tandläkarna skickar in.Patologen har ett kraftigt synfel och använder ett mikroskop med svår optisk distortion. Hennes utlåtanden styr vilken behandling tandläkarna väljer att utföra. Hur kan vi veta att patologens utlåtanden är rätt? Hur bör vi förhålla oss till detta? (4 p)
Du kan inte vara säker p.g.a. de ofullständiga sinnesintrycken – kraftigt synfel och dåligt mikroskop (2 p)
Du bör förhålla dig sunt skeptisk (2 p)


2. Du leder ett forskarteam som skall undersöka om åderlåtning hjälper mot tandvärk. Studien kunde inte genomföras blindat, men ni väljer att utföra den ändå. Resultatet visade på en statistiskt signifikant skillnad mellan test- och kontrollgrupperna, med bäst effekt i testgruppen. Ange minst två olika förklaringsmodeller till studiens resultat. (4 p)
(Åderlåtning är en gammal väl beprövad behandlingsmetod för allehanda sjukdomar. En kollega hävdar att behandlingen är effektiv mot muskelvärk i käkarna. Hon menar att denna behandling är rättfärdigad genom både s.k. vetenskap och beprövad erfarenhet. Håller du med? Motivera. (3p)
Faktisk effekt (2 p)
Placebo (2 p)

Det kan finnas en faktisk effekt av åderlåtningen, även om den är väldigt otrolig.

Det mer sannolika är att det är en placeboeffekt. Åderlåtning är svår (om inte omöjlig) att utföra blindat, därför kommer både behandlaren och pat vara medvetna om att pat utsätts för åderlåtning. Om man vet att man utsätts för åderlåtning kommer det leda till att man får ex. mindre muskelvärk i käkarna.

Åderlåtning hade fallit en test-kontrollstudie.


3. I en studie skall du försöka fastslå det möjliga sambandet mellan gingivit och plack. Ange vilken variabel som är beroende, och vilken som är oberoende. (2 p)
Gingivit beroende och (1)
plack oberoende variabeln (1)

Minnesregel: oberoende variabeln påverkar den beroende variabeln


4. Vid forskning är slumpen ett kraftfullt instrument att uppnå resultat med högt bevisvärde. Förklara detta. (4 p)
(10. Slumpen anges som ett starkt instrument när man vill påvisa skillnad mellan grupper. Varför? (2 p))
Slumpen har inflytande dels vid fördelningen av objekt i test- och kontrollgrupperna – gör att störfaktorer balanserar ut varandra och ger ett representativt urval - och att grupperna blir ungefär lika bortsett från det man vill studera (2 p)
Dels vid den statistiska signifikansanalysen, där vi kan bestämma tillförlitligheten genom ex p-värde (2 p). den eliminerar också bias från forskarna i gruppfördelningen.


5. Ange forskningsområden som kan undersökas dels: (3 p)
A. på det nomotetiska sättetcellbiologi etc (1)
B. på det idiografiska sättetetnografi – hur folk beter sig på ett visst ställe (1)
C. med en hermeneutisk metod. intervjuanalys, analys av litteratur etc. – hur Strindberg har påverkat dagens litteratur (1)


6A. Du skall ta reda på vad som kännetecknar en patient med parodontit. Hur lägger du upp den studien, och vad kallas den vetenskapliga ansats som kännetecknar detta upplägg? (2 p)
Jag samlar ett antal patientexempel och identifierar enskilda variablers relevans och skapar en erfarenhetsmässig regel för hur dessa patienter kännetecknas. Exempelvis om man har en bakterie à parodontit. Om man inte har en bakterie à inte parodontit. Denna regel testar jag på andra grupper och finslipar den sedan. (1)
Kallas för induktiv analys (1)


6B. Efter det att du tagit reda vad som kännetecknar en parodontitpatient vill du kolla om detta stämmer på dina patienter på kliniken. Hur lägger du upp detta, och vad kallas den vetenskapliga ansats som kännetecknar detta upplägg? (2 p)
Den induktiva framtagna regeln används för att jämföra med patientdata från din klinik (1)
Kallas för deduktiv analys (1)


7. Ange ett paradigmskifte med odontologisk anknytning (i sin vidaste bemärkelse). (2 p)
Inom tandvård kan man säga att ett paradigmskifte har skett från ett synsätt att patienter kommer till tandläkaren när de har ont eller ser att en tand har skadats, till ett mer profylaktiskt arbetssätt.
Även övergången från ett smärta-funktionssynsätt till ett fullt betandat-estetiskt synsätt.


8. Du deltar som forskare i en studie där en ny medicin mot cancer skall provas på patienter.Patienterna i testgruppen får medicinen som skall testas.Vad får patienterna i kontrollgruppen? (1 p)
Den behandling som anses bäst för tillfället och som redan är i bruk.


9. Du skall nu behandla smärta efter ett kirurgiskt ingrepp i en käke på en patient. Den smärtbehandling du tänkt använda baseras delvis på data som tagits fram på krigsfångar under andra världskriget. På vilka sätt kan man förhålla sig till detta? (4 p)
Här finns inga rätt eller fel.
Antingen genom att använda smärtbehandlingen med motiveringen att det är det bästa för din patient idag, eller att avstå från den med motiveringen att det är oetisk med tanke på fångarnas lidande.


10. I etiska kommittén motsätter sig djurrättsaktivisten det smärtförsök på hundar du ansökt om attfå genomföra. Aktivisten åberopar den etiska värdegrunden. En annan kommittémedlem villtvärtom godkänna din ansökan. Också hon åberopar den etiska värdegrunden. Hur kan det bli såhär? Vem har rätt i frågan? (4 p)
Det här är ett exempel på ett etiskt dilemma. Det blir fel hur kommittén än väljer att besluta. Antingen så får vi inte den effektiva behandlingen mot smärta från vårt smärtförsök, eller så utsätts djur för lidande vid smärtförsöken. Båda kommittéledamöterna har rätt.


2014VT – 2014-04-23. Godkänt: 70 % av maxpoängen.

1. Nisse 89 år gammal har svår tandvärk p.g.a. eftersatt tandvård. Nisse är svårt dement.Värken gör att Nisse inte kan sova och äta ordentligt. En undersökning visar att värkenkan åtgärdas ganska enkelt av en tandläkare. Nisse motsätter sig dock all behandling.Han tillåter inga som helst behandlingsåtgärder. Vilka alternativ har tandläkaren här? (3 p)
Det här är ett etiskt dilemma
Både behandling och inte behandling fel
Tandläkaren kan informera och förklara eller respektera och avstå


2. I Claes Reits artikel i Tandläkartidningen (som låg på GUL) anges “de 4 etiska
principerna”. Förklara innebörden i en av dessa. (1 p)
  1. Respekten för autonomi (respekt för individens egna beslutsfattande kompetens)
  2. Godhetsprincipen – ”göra gott” (att balansera nytta mot risk och kostnad – förebygga eller minska skada samt främja det goda)
  3. Icke-skada-principen – ”inte skada” (att undvika att orsaka skada)
  4. Principen om rättvisa (att fördela nytta, resurser och kostnader rättvist): hälso- och sjukvårdens resurser ska fördelas med hänsyn till behovet av vård. Patienter med de största medicinska behoven och de bästa förutsättningarna att dra nytta av behandlingen ska prioriteras. Det innebär också att alla människor med lika behov ska behandlas lika oberoende av kön, ålder, etnicitet, religion och socioekonomisk ställning.


3. Vad är det som gör att det skulle vara lättare att påvisa likheter mellan grupper snarareän olikheter? (2 p)
Karl Poppers resonemang: det är
enklare att använda nollhypotesen, H0 (föreligger ingen skillnad – grupperna är lika)
enklare visa likhet, svårare visa olikhet


4. En studie skall fastslå om karies beror på tandmask. Vilken fördel respektive nackdel har forskaren av att bekräfta respektive förkasta hypotesen: karies beror på tandmask? (4 p)
Fördel: man slipper leta efter ej existerande tandmaskar
Nackdel: det är omöjligt att hitta tandmask


5. I en studie anges hypotesen: meditation hjälper mot tandlossning. Hur kan studienssyfte respektive frågeställning formuleras? (2 p)
Syftet med studien var att studera hur meditation påverkar tandlossning
Frågeställning: hjälper meditation mot tandlossning?


6. Ge ett exempel på ett paradigmskifte inom tandvården samt vad det var som fick det föregående paradigmet att ändras. (2 p)
Karies beror på fattigdom och smuts à karies beror på bakterier och sackaros.

Berodde på när man upptäckte att även rika och rena människor kunde få karies à anomali = observationer, experiment eller slutsatser som antingen inte kan förklaras av eller är oförenliga med teorin.


7. Du skall ta reda på vad som kännetecknar en patient med käkledsbesvär. Hur gör du? (4 p)
Jag gör en induktiv studie där jag
Samlar många exempel och
Skapar en erfarenhetsmässig regel genom flera observationer.


8. Vad hindrar en hermeneutisk uttolkning av insamlade data om karies och parodontiit hos vuxna i Sverige? (1 p)
Hermeneustiska modellen innebär att man skapar förståelse och förklaring genom tolkningar. Man ska inte tolka mätbara data, som i exemplet.


9. Oftast vill man få fram generaliserbara data i studier, men inte alltid. Ge ett exempel på när man inte vill det och vad det kallas. (2 p)
Kallas för idiografiska sättet – man studerar det individuella, enskilda. Sådant som kan observeras bara en gång. Exempelvis när man vill beskriva en patientGRUPP och inte generalisera svaren. Eller etnografi.


11. Om vi p.g.a. trubbiga sinnen och bristfälliga instrument inte säkert kan uttala oss om någonting, hur bör vi då förhålla oss till ny kunskap? (1 p)
Vi bör vara sunt skeptiska.


12. Ge ett exempel på en studie med hög reliabilitet men låg validitet. (2 p)
(Hitta på ett försök med hög reliabilitet men låg validitet. (2p))
Ju högre blodtryck man har ju mer karies har man.

Studien kan ha hög reliabilitet (varit noggranna vid blodtrycksmätning)

men låg validitet (inte mätt det som avsågs – inte trovärdigt att högre blodtryck innebär mer karies)


2014HT - 2014-12-12. Totalt: 20p. Godkänt: 14p (70 %).

Ange en hypotes som du själv hittar på, och ange sedan motsvarande alternativa hypotes. (2p)

Huvudhypotes vs alternativ hypotes

Huvudhypotes: man har en hypotes som man avser studera efter (identfiera något specifikt)

Barn och ungdomars reaktionsförmåga har förbättrats specifikt pga datorspel / Har barn och ungdomars reaktionsförmåga förbättrats p.g.a. datorspel?

Alternativa hypotesen: ett ospecifikt angreppssätt där man är öppen för olika hypoteser (identifiera något ospecifikt)

Barn och ungdomars reaktionsförmåga har förbättrats p.g.a. något annat” / Vad har barn och ungdomars reaktionsförmåga förbättrats p.g.a.?


Varför är hermeneutik enda valet vid förståelse och förklaring av vissa historiska händelser? (1p)
För att man inte kan utsätta historiska händelser för experimentella studier. Hermeneutik bygger på tolkning av händelser för att skapa en förståelse och förklaring.


Hur påverkas generaliserbarheten av forskning med antingen nomotetisk eller idiografisk ansats? (2p)
Nomotetisk ansats à kan generalisera svaren mer.

Idiografisk ansats à kan inte generalisera svaren lika mycket.


"Alla människor har tänder i munnen". Vilken svårighet ställs du inför när du vill försöka bevisa detta? (1p)
Att jag måste undersöka alla människor för att bevisa att min hypotes stämmer (jättesvårt). Det skulle vara lättare att motbevisa hypotesen genom att hitta en människa som inte har tänder i munnen, ex helprotes (inte lika svårt).


Långvarig plack- och tandstensbelastning kan ge upphov till tandlossning. Ange de beroende och oberoende variablerna. (2p)
(Det här är en nomotetisk ansats – syftet är att generalisera)

Oberoende: långvarig plack- och tandstensbelastning

Beroende: tandlossning


Erfarenhetsmässigt har du funnit att klinikchefen kommit till jobbet före dig alla dagar förra månaden, alla dagar förra veckan och alla dagar denna vecka. Går det att formulera någon regel för chefens ankomst till jobbet? (1p)
Regel: klinikchefen kommer till jobbet före mig varje dag

(Induktiv slutsats som baseras på erfarenhetsmässigt framtagen regel via observationer)


Du sitter som ledamot i etiska kommittén och har fått in en ansökan om att få ett forskningsprojekt godkänt. En forskargrupp vill bestämma den optimala dosen av ett läkemedel mot en vanlig och allvarlig sjukdom hos barn. Obehandlad leder sjukdomen till döden. I försöket skulle olika doser av läkemedlet provas. På vuxna avlider 1/2000 av biverkningar av läkemedlet när dom behandlas för samma sjukdom. Syftet med studien är att minska sjukligheten hos barn. Du måste ta ställning i frågan (bifall, bifall med förbehåll eller avslag) och måste i svaret ange och diskutera de möjliga utfall som finns. (3p)
Bifall med förbehåll: att alla barnen åtminstone ska få läkemedlet/stå under rådande behandling, så ingen går utan någon behandling överhuvudtaget.
1/2000 ganska liten risk för att avlida av läkemedlet, därför godtagbar risk. Föräldrar bör trots detta upplysas om riskerna med läkemedlet genom informerat samtycke (informed consent).


Dina nya hypoteser är att tandhälsan har förbättrats under de senaste fem åren, och att detta beror på ett frekvent godisätande. Du planerar att visa detta i en studie. (3p)

a) Vilket syfte kommer studien att ha?
Syftet med studien är att studera tandhälsan och jämföra med hur det var för 5 år sedan.


b) Vilken teori kan man formulera kring dina antaganden?
Frekvent godisätande har gjort att tandhälsan förbättrats under de senaste fem åren.

c) Vilken frågeställning skall studien besvara?
Har tandhälsan förbättrats under de senaste fem åren?


Du upprörs över alla fula lagningar som görs och vill i en ny studie komma fram till hur dom kan bli mycket snyggare. Du bestämmer dig för ett test-kontrollupplägg. (3p)

a) Vilken hypotes formulerar du för din studie?
Fulhet är en subjektiv upplevelse - kan inte motbevisas. Spelar ingen roll vilken hypotes man formulerar.

b) Hur fördelar du mellan test- och kontrollgruppen?
Spelar ingen roll.

c) Vilket utfallsmått skall du ha i den slutliga analysen?
Fulhet.


Diverse tentor
De flesta frågorna är återkommande på tentorna (alla ovan), men här nedan kommer några frågor som bara varit med i enstaka tentor

Omtentamen – 2014-06-13

Ibland ställs man inför etiska dilemman. Olika etiska principer ställs mot varandra. (3p)
a) Vilka etiska principer krockar när du står inför en patient med ett väldigt stort vårdbehov, men där patienten vägrar all form av behandling? Patienten är vid sina sinnens fulla bruk och har full autonomi.
1. Respekten för autonomi (respekt för individens egna beslutsfattande kompetens) – pat vägrar ju all form av behandling

och

2. Icke-skada-principen – ”inte skada” (att undvika att orsaka skada) – pat skadas ju om pat inte får behandling


b) Vilka alternativ har tandläkaren här?
Det här är ett etiskt dilemma

Både behandling och inte behandling fel

Tandläkaren kan informera och förklara och genomföra behandlingen för att följa icke-skada-principen

eller

Respektera och avstå från att genomföra behandlingen för att följa respekten för autonomi


c) Vilka etiska principer krockar när du står inför en patient med ett väldigt stort vårdbehov som vägrar all form av behandling när patienten är dement och inte förstår vad den förslagna behandlingen innebär? (3p)
1. Icke-skada-principen (att undvika att orsaka skada) – skadas ju om pat inte får behandling

och

2. Respekten för autonomi (respekt för individens egna beslutsfattande kompetens) – hur mycket ska vi respektera individens beslut när den inte förstår behandlingen (dement)?

samt till viss del

3. Principen om rättvisa (att fördela nytta, resurser och kostnader rättvist): hälso- och sjukvårdens resurser ska fördelas med hänsyn till behovet av vård. Patienter med de största medicinska behoven och de bästa förutsättningarna att dra nytta av behandlingen ska prioriteras. – patienten har ett väldigt stort behov av vård, hur vägs det mot övriga principer?


d) Vilka alternativ har tandläkaren här?

Det här är ett etiskt dilemma

Både behandling och inte behandling fel

Tandläkaren kan informera och förklara och genomföra behandlingen för att följa icke-skada-principen och principen om rättvisa

eller

Respektera och avstå från att genomföra behandlingen för att följa respekten för autonomi


Omtentamen – 2014-01-07

I en studie anges hypotesen: övervikt orsakar karies. Hur formuleras studiens syfte respektive frågeställning? (2p)
Studiens syfte är att studera sambandet mellan övervikt och karies.

Frågeställning: orsakar övervikt karies?


Omtentamen – 2013-12-09
Som nybliven forskare vill du givetvis att dina forskningsresultat skall bli korrekta och tillförlitliga. Känner du till några goda regler för att kunna uppnå detta? (2p)
Vid kvantitativ forskning är tillförlitlighetsideal:
  • Randomisering - slumpmässig tilldelning för test- och kontrollgrupp
  • Blindning - man vet inte om den man behandlar är test eller kontroll.
    Dubbelblindning = varken pat. eller behandlare vet vilken grupp pat. tillhör


Vid kvalitativ forskning är tillförlitlighetsideal:
  • God reliabilitet – är mätningen rätt gjord? – ex noggrann blodtrycksmätning. Tillförlitlighet, får samma svar om man upprepar testet
  • God validitet – man mäter det man avses att mätas – ex använder blodtryck för att mäta karies à låg validitet.

    samt


  • Intern validitet = kontroll över systematiska felkällor (”bias”), ex skillnader i urval, bortfall etc.
  • Extern validitet = grad av generaliserbarhet. Man strävar efter en hög grad av generaliserbarhet – så man kan applicera sitt resultat på flera.


I denvetenskapliga tidsskriften Nature beskrivs en ny dinosaurieart. Forskarna beskriver hur den kunde gå på två ben och vad den troligen åt. Forskarna har t.o.m. uttalat sig vilken färg på skinnet och vilket läte den nog hade. Vilket förhållningssätt till informationen bör du ha när du läser detta? (3p)
Jag bör vara sunt skeptisk. Detta bygger på vad någon annan har sett (minnen), deras tolkningar av det och härledningar.
Pga ofullständiga sinnesintryck vet vi inte hur ting verkligen är beskaffade i världen, därför bör vi avstå från bestämda omdömen. En pragmatisk lösning på detta är att vi får förlita oss på våra sinnen ändå, men förhålla oss sunt skeptiska.


På grannkliniken lägger man tillsammans med en forskare upp en studie där ett nytt glasjonomermaterial skall utvärderas. Man väljer ut 300 barn med karies som behandlas med det nya materialet och väljer sedan ut 300 barn med karies som behandlas på annat sätt. Har du några tips till kliniken och forskaren? (3p)
Det här är kvantitativ forskning, alltså finns det två tillförlitlighetsideal:
1) Urvalet ska ske slumpmässigt - randomiseras. På så sätt kan man få ett högre ”bevisvärde” på studien.
2) Det ska finnas blindning - varken barnen eller behandlaren ska veta om barnet tillhör test- eller kontrollgruppen.

Man bör också kontakta den etiska kommittén för att få ett beslut om forskningen får utföras.


I ett forskningsprojekt vill du visa att användande av kofferdam gör att rotfyllningar lyckas bättre.
a) Ange kortfattat hur du bevisar detta (1p)
Använda kofferdam på alla rotfyllningar

och visa på att rotfyllningarna lyckas bättre – jättesvårt.


b) Ange lika kortfattat hur du motbevisar detta (1p)
Räcker med
att inte använda kofferdam på en rotfyllning och visa att den lyckas bättre
än en rotfyllning där kofferdam användes – jättelätt.


c) Anser du att beviset, eller motbeviset, väger tyngst?
Motbeviset.


Omtentamen – 2013-06-07

I kvalitativa studier är det viktigt med hög tillförlitlighet. För att kunna kontrollera detta talar man om intern- och extern validitet. Vad innebär dessa begrepp? (2p)
Intern validitet = kontroll över systematiska felkällor (”bias”), ex skillnader i urval, bortfall etc.
Extern validitet = grad av generaliserbarhet. Man strävar efter en hög grad av generaliserbarhet – så man kan applicera sitt resultat på flera.


Som tandläkare bedömer du röntgenbilder du nyss tagit på en patient. Du har ett kraftigt synfel och din röntgenutrustning har sett sina bästa dagar. Ditt röntgenutlåtande kommer att styra vilken behandling patienten får. Hur kan du veta att ditt röntgenutlåtande, och därigenom din behandlingsplan, är rätt? Hur bör du förhålla dig till detta? (4p)
Du kan inte vara säker p.g.a. dina ofullständiga sinnesintryck – kraftigt synfel och dålig röntgenutrustning (2 p)
Du bör förhålla dig sunt skeptisk (2 p)


Förklara följande forskningmodeller för förståelse: (3p)
  1. A. Subsumtionsmodellen: söker svar på förklaringssökande "varför-frågor" (ex varför flyter just denna isbit?) genom att deducera svaren från mer generella påståenden (ex erfarenhetsmässigt visar sig is flyta) à slutsats: även denna isbit flyter.

  2. B. Pragmatiska modellen: förklaringen kommer sig av en oväntad observation. Resultatet ska vara något ”användbart”. Ex i Alexander Flemings skitiga labb där penicillin växte okontrollerat och råkade (oväntad observation) visa sig bekämpa bakterier.

  3. C. Hermeneutiska modellen: förståelse och förklaring genom tolkningar. Ex litteraturanalys – vilken påverkan har Strindberg på dagens litteratur?


En teori säger att alla svanar är vita. Enligt induktiv teori är denna teori härledd från många iakttagelser av vita svanar. Den bekräftas varje gång du ser en vit svan. Dessvärre falsifieras teorin så fort en enda svart svan påträffas. Redogör för teorins eventuella styrkor och svagheter. (4p)
Kräver att man undersöker alla svanar som finns i hela världen för att kunna bevisa att alla svanar är vita - jättesvårt.
Lättare att motbevisa att alla svanar är vita, räcker då att hitta en svan som inte är vit (svårt).


Omtentamen – 2013-01-21
Du framför energiskt massor av goda kostråd till en patient. Patienten uppger dock att dina råd ändå inte kan påverka hennes hälsotillstånd. Hon har alltid haft dåliga tänder och kommer alltid att ha. Det känns meningslöst med alla kostråd du ger. Vilken vetenskapsteoretisk inriktning åberopar patienten? (1p)
Fatalism – ett specialfall av determinism. Ingen koppling till tidigare händelser. Spelar ingen roll med tandborstning och kostråd – får karies ändå.


Känsloupplevelser och sinnesintryck kan enligt många, men inte alla, förklaras av biokemiska processer i hjärnan. Om man tycker så, hur förklarar man då glädjen över att kronan på 22 blev så snygg? (2p)
(Deduktion)

Regel: känslor och sinnesintryck förklaras av biokemiska processer i hjärnan.

Faktum: kronan på 22 blev snygg

Slutsats: biokemiska processer i hjärnan gör att jag blir glad


Du skall nu forska på patientupplevelser inför, under och efter behandling. Ange två lämpliga, och två olämpliga, utfallsmått i en sådan studie. (2p)
Det här är kvalitativ forskning.
Lämpliga utfallsmått: Hur ont har du? Hur påverkar det onda dig?
Olämpliga utfallsmått: Vilka inflammatoriska celler deltar? Transmittorsubstanser? (Dessa är frågeställningar som passar vid kvantitativ forskning)


En kollega på kliniken vill i en studie bevisa att helproteser är lika snygga som egna tänder. Hon frågar dig om råd hur denna studie skall läggas upp. Vad säger du till kollegan? (2p)
Snygghet är en subjektiv uppfattning – går inte att motbevisa. Spelar ingen roll vilken hypotes hon använder, då den saknar värde.


Samma kollega vill dessutom bevisa att helprotespatienter tuggar lika bra som patienter med egna tänder. Vad säger du till kollegan? (2p)
Formulera först en hypotes. Därefter kommer du fram till ett syfte med studien. Slutligen bör du skapa frågeställningar, ex: tuggar helprotespatienter lika bra som patienter med egna tänder?

Det här är en kvantitativ studie. Du bör fokusera på àVid kvantitativ forskning är tillförlitlighetsideal:
  • Randomisering - slumpmässig tilldelning för test- och kontrollgrupp
  • Blindning - man vet inte om den man behandlar är test eller kontroll.


Mitt på dagen körde en patient in i klinikchefens bil på parkeringen. Det blev en stor buckla i skärmen. Ingen såg någonting. Hur bevisar man för klinikchefen på kliniken att det var just detta som hände? (2p)
Det kan man inte. Enligt solipsismen existerar objektet endast i betraktarens ögon. Ex: faller träd i skogen om ingen ser det? Körde en patient in i klinikchefens bil om ingen såg det? Resonemanget är absurt, men obevisbart.

(Realism säger att objekt existerar oberoende av observatören – trädet finns oavsett om vi ser det eller inte. De flesta av oss är realister.)


Försäljaren som kommer till kliniken visar sig vara en rationalist. Hur ser försäljarens argument för att du skall köpa ett nytt borr ut? (2p)
Rationalism anser att våra sinnen ger en ofullständig bild av omvärlden. Den främsta källan till kunskap är förnuft och logiskt tänkande – Antikens filosofer var rationalister.
Försäljarens argument kommer vara att dina ögon inte räcker till för att se hur bra ditt borr fungerar och om det finns karies kvar i patienters tänder. Det kan fortfarande finnas karies kvar, men du ser inte det, då dina sinnen är ofullständiga.
Förnuftet och logiskt tänkande kommer då säga att du borde köpa ett nytt borr (försäljarens) för att dina patienter ska få så bra behandling som möjligt.


På vilket sätt kan dagens åsikter, värderingar och tekniker påverka vår syn på vem som skall erbjudas vård i samhället? Hur skulle detta synsätt ha kunnat se ut om någon av åsikterna/värderingarna/teknikerna väsentligen ändrades? (3p)
Dagens åsikter och värderingar kan vara att alla människor är lika i värde.

Tekniker som vi har för att behandla sjukdomar idag är väldigt bra

à Synen blir att så många som möjligt ska erbjudas vård i samhället
Synsättet kan ändras om åsikterna och värderingarna istället ändrades till att alla människor inte är lika i värde

à Synen blir att vård endast ska erbjudas till vissa i samhället.
(När ett paradigm ändras (summan av alla åsikter, värderingar och tekniker vid det tillfället) kallas det paradigmskifte. Exemplet ovan har hänt i verkligheten, fast åt andra hållet - från vård till fåtal à vård till många)


För att ta reda på vad som kännetecknar patienter med tandlossning lät du undersöka 300 patienter. Du registrerade ålder, kön, sjukdomshistoria, vikt, längd, skonummer, hårfärg, bilmärke, matvanor etc etc. Du fann att det som kännetecknade en parod-patient var att det var en människa som hade tänder, en benägenhet att utveckla sjukdom och som hade vissa munhygienvanor. Bilmärke och hårfärg saknade betydelse.
a) Vad kallas detta sätt att erhålla kunskap och vad karakteriserar den? (1 p)
Empirism anser att främsta källan till kunskap är observationer. Genom att eliminera subjektivitet framkommer nya sanningar. Här bejakar man mer sina sinnesintryck.

Det här kan ske genom induktion – man tar fram en regel genom flera observationer.


b) Vad kallas det andra, “motsatta”, sättet att erhålla kunskap och hur hade studien sett ut i det fallet? (2p)

Rationalism anser att våra sinnen ger en ofullständig bild av omvärlden. Den främsta källan till kunskap är förnuft och logiskt tänkande – Antikens filosofer var rationalister.

Våra observationer av ålder, kön, sjukdomshistoria etc. hade inte räckt till för att få ny kunskap, då de är ofullständiga. Studien hade då istället lagt fram filosofiska resonemang kring idéer, exempelvis idén att folk med bilmärket Volvo hade mer tandlossning och sedan resonerat utifrån det.


Okända tentor

En av dina patienter fick ett slag över munnen i förrgår. I morse gick en av incisiverna av och precis innan besöket hos dig idag får patienten häftiga buksmärtor. Red ut de kausala orsakssambanden
Här har vi ett problem då det aldrig går att vara helt säker på orsaksamband. Även om vi som tandläkare med vår kunskap finner det osannolikt att buksmärtan skulle hänga ihop med slaget över munnen så kan vi inte helt vara säkra.

Då kan vi finna det troligare att det är ett samband mellan slaget och att incisiven gick av.


Vad kännetecknar en god vetenskaplig teori?
Att den kan motbevisas.


Ge ett exempel på en frågeställning som inte kan bevisas empiriskt
Teologiska spörsmål såsom om Gud finns. Är det rätt eller fel att döda?


Hur skiljer man på tro och vetande?
Genom inhämtning av fakta, då fakta är oberoende av tro och vetande.


Hur kan det nomotetiska respektive idiografiska sättet användas vid olika odontologiska frågeställningar? Ge odontolgiska exempel för de båda sätten.
Nomotetiska sättet: kontrollerat experiment med syfte att generalisera

Ex: ger ökat sockerintag karies?
Idiografiskt: studier av enskildheter utan syfte att generalisera

Ex: hur är arbetsmiljön på en tandvårdsklinik? Vad kännetecknar den här patientGRUPPEN?


Du har föresatt dig att genomföra en studie för att studera det kausala sambandet mellan kost och karies. Du bestämmer dig för en induktiv ansats. Hur lägger du upp denna induktiva analys?
Genom inhämtning av flera exempel ur vilka en regel sedan kan skapas.


Man talar om att en vetenskaplig studie ska vila på en etisk värdegrund. Ge ett exempel som kan påverka en odontologisk studie.
En viktig etisk faktor är autonomi, dvs. patientens bestämmanderätt (frivilligt deltagande, med förståelse och utan påverkan från andra). En patient kan då välja att hoppa av en odontologisk studie när som helst, vilket påverkar resultatet genom bortfall.


Ge ett exempel på en s.k. etisk konflikt eller dilemma
Etisk konflikt kan uppstå t.ex. vid forskning på patienter som inte kan samtycka (demenssjuka). Ett annat exempel är att kontrollgruppen inte får någon behandling.